Vesmírný Tábor
Jedná se o celoroční cyklus vzdělávacích a popularizačních přednášek o kosmonautice a astronomii pro všechny zájemce z Tábora a okolí, který pořádá Městská knihovna Tábor. Svým návštěvníkům dává příležitost poznat významné osobnosti v nejrůznějších oborech spjatých s vesmírem a otevřít dveře k mimořádně atraktivním tématům. Postupem času si u veřejnosti vydobyl obrovskou popularitu.
Program Vesmírného Tábora má ve své režii Milan Halousek, jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky, vedoucí odboru vzdělávání České kosmické kanceláře a předseda astronautické sekce
České astronomické společnosti.
Vesmírný Tábor 2025
- Přednášky se konají vždy ve středu od 17.30 hodin a jejich dějištěm je Klubovka v 1. patře knihovny (Žižkovo náměstí 10).
- Vstupné je 60 Kč. Vstupenku si můžete zakoupit on-line zde s možností jejího vytištění.
- Akce můžete sledovat i on-line na Facebooku Městské knihovny Tábor. Zpětně můžete akce shlédnout na našem YouTube kanálu, kde najdete kosmické a jiné akce pořádané knihovnou.
- Všechny přednášky jsou vhodné i pro mladé zájemce o kosmonautiku a astronomii.
Ivo Míček: Astronomie Aztéků a Mayů
Když se řekne Aztékové a Mayové, mají pro nás tato slova přídech exotiky a tajemna. Avšak tyto kultury, vzdálené v prostoru a čase, měly nad hlavou stejnou oblohu jako my. Pojďte se s námi podívat na to, jak o ní přemýšleli. Přednáška nás podrobněji seznámí s oběma civilizacemi a porovná jejich představy a pozorování s našimi znalostmi.
Ivo Míček (*1964) je členem Společnosti pro meziplanetární hmotu. Popularizaci astronomie, kosmonautiky a přírodních věd se věnuje už více než 45 let, spolupracoval či dále spolupracuje s hvězdárnami ve Veselí nad Moravou, Valašském Meziříčí a Astronomickým ústavem AV ČR v Ondřejově. Středobodem jeho zájmů je podpora a rozvoj pozorování komet a meteorů. Ve volném čase rád cestuje, zajímá se o film, historii a umění.
9. 4. / středa
Milan Halousek: Návrat na Měsíc po šedesáti letech – přípravy pokračují
Už je to padesát let, co se pozemšťané naposledy procházeli po povrchu Měsíce. Nyní se připravuje návrat! Na Měsíci v rámci programu ARTEMIS přistane za několik let i první žena. Je připravena nová silná raketa SLS, nová kabina Orion, připravují se astronauti i unikátní lunární loď Starship. Ale ještě hodně dalšího se musí udělat, než se lidé znovu po Měsíci projdou. Co konkrétně? To se dozvíte na přednášce.
Milan Halousek (*1961) je předsedou vzdělávacího spolku Kosmos-news, který si klade za cíl popularizaci kosmonautiky především mezi školní mládeží, ale i širokou veřejností. Je také předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. Kosmonautice a její popularizaci se věnuje od roku 1980. Je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.
8. 10. / středa
Iva Poláčková Šolcová: Život na kosmické stanici pohledem psychologa
Pobyt ve vesmíru je zajímavou výzvou pro řadu technologických a vědeckých oborů, psychologii nevyjímaje. Jakou roli hraje ve výzkumu vesmíru psychologie a o čem kosmická psychologie je? Potřebují astronauti psychologa? Nebo ho potřebují spíše jejich blízcí? Přednáška nám ukáže, co všechno se ve vesmíru s lidskou psychikou děje a jak pobyt v extrémně zátěžovém prostředí ovlivňuje chování, prožívání a výkonnost člověka a skupiny.
Iva Poláčková Šolcová (*1976) je sociální psycholožka, která působí v Psychologickém ústavu AV ČR. Podílela se na řešení řady národních i mezinárodních projektů zaměřených na kosmickou psychologii a psychologii astronautů a skupiny v izolaci, zabývá se prožíváním, emocemi a motivací v různých obdobích života a v extrémních či specifických životních epizodách.
5. 11. / středa
Milan Halousek: První pozemšťané na Marsu
Expanze lidstva do vesmíru se blíží! Za několik let se lidé zabydlí v nehostinném prostředí Měsíce. A brzy potom, v druhé polovině třicátých let, se první lidští průzkumníci vydají i na Mars. Cesta na rudou planetu s nedýchatelnou atmosférou a slabou gravitací je největší technologickou a vědeckou výzvou dneška. První stroje, které k tomu budeme potřebovat, se již staví, první lidé se začínají připravovat. Přijďte zjistit více na přednášku!
Akce se koná ve spolupráci se SONS ČR a je vhodná i pro nevidomé a zrakově postižené.
Milan Halousek (*1961) je předsedou vzdělávacího spolku Kosmos-news, který si klade za cíl popularizaci kosmonautiky především mezi školní mládeží, ale i širokou veřejností. Je také předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. Kosmonautice a její popularizaci se věnuje od roku 1980. Je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.
26. 11. / středa
Michal Švanda: Slunce a Země – blíží se zrada v přímém přenosu?
Že je Slunce centrální těleso našeho planetárního systému, okolo něhož obíhají ostatní tělesa, to jsme se učili už na základní škole. Ale tím role Slunce ani zdaleka nekončí. Slunce umožnilo rozvoj rozmanitého života na Zemi. A nyní, v dnešní době, nám život poněkud komplikuje: vysokoenergetické emise elektromagnetického záření a nabitých částic, které ze Slunce vycházejí, mohou narušit fungování moderních technologií, na nichž je naše civilizace závislá. Pojďme se společně podívat na to, jak vážnou hrozbou v tomto ohledu Slunce je.
Michal Švanda (*1980) vystudoval astronomii a astrofyziku na MFF UK, kde poté dokončil též doktorské studium ve stejném oboru. Zabývá se sluneční fyzikou, zejména dynamickým děním ve sluneční atmosféře, podpovrchových vrstvách a helioseismologií a aktivitou jiných hvězd. Pracuje v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově a v Astronomickém ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kromě astronomie se zajímá o letadla, zejména ta s více než jedním motorem a řadou okýnek na každé straně.
Vesmírný Tábor, to je inspirace, nevyčerpatelný zdroj poznání a perfektní tip na zpestření volného času. Necháte se zlákat?