Jak si vede Čína v kosmonautice? To se dozvíte v přednášce Mgr. Václava Laifra, Ph. D. z cyklu Vesmírný Tábor.
Mgr. Václav Laifr, Ph. D.: Čínská pilotovaná kosmonautika, lunární a meziplanetární výzkum
Středa 12. dubna 2023, 18:15, Klubovka, vstupné 50,- Kč (vstupenky k zakoupení zde)
V říjnu 2003 úspěšně odstartovala první čínská pilotovaná kosmická loď Šen-čou 5 s prvním čínským kosmonautem (nebo jak se také uvádí tchajkonautem) Jang Li-wejem na palubě. Čína tak vstoupila do elitního klubu kosmických velmocí, které jsou schopny provozovat vlastními silami nejen pilotovanou kosmonautiku, ale i vysílat automatické sondy k Měsíci a planetám. Co tomuto historickému letu předcházelo a jaké pilotované programy i automatické lunární a meziplanetární čínské mise následovaly? Co chystá nová kosmická velmoc Čínská lidová republika ve vesmíru do budoucna? Co této zemi kosmonautika přináší?
V přednášce Mgr. Václava Laifra, Ph. D. pohovoří nejen o milnících vývoje čínské pilotované kosmonautiky (první starty, výstupy do kosmického prostoru, malé experimentální kosmické stanice, vědecké experimenty, výuka fyziky na oběžné dráze, nová čínská velká orbitální stanice a další zajímavosti), ale o programech výzkumu Měsíce (sondy Čchang-e, rovery Jü-tchu, návrat vzorků na Zemi) a Marsu (sonda Tchien-wen a rover Ču-žung).
Mgr. Václav Laifr, Ph. D. (*1977) vystudoval sinologii na FF UK a věnuje se tlumočení, překladům a výuce čínského jazyka. Od dětství se zajímá o astronomii a kosmonautiku a o také pravidelně publikuje články především o čínské astronomii a kosmonautice v populárně-vědeckém časopise Astropis. Ve své disertaci se věnoval historiografii čínské astronomie od založení Čínské republiky do konce raného období ČLR v 60. letech 20. stol.
Akci můžete sledovat i on-line na Facebooku Městské knihovny Tábor. Zpětně můžete akci zhlédnout na našem YouTube kanálu, kde najdete kosmické i jiné akce pořádané knihovnou.