V sobotu 12. srpna vyrazíme pozorovat Perseidy. Pojďte s námi!
Už o tomto víkendu nastane maximum každoročního meteorického roje Perseid.
Táborská hvězdárna pro vás opět připravila výpravu za pozorováním tohoto zajímavého astronomického úkazu.
Sejdeme se v sobotu 12. srpna v 21 hodin na autobusové zastávce Tábor - Náchod (stanice konečná, poblíž čerpací stanice EuroOil).
Na podrobnosti jsme se zeptali popularizátora astronomie Mgr. Václava Vondruše, který bude v sobotu vaším průvodcem.
Pane Vondruši, jaké bude letošní pozorování Perseid?
Podmínky jsou letos téměř ideální, na obloze bude Měsíc ve fázi úzkého srpku, který vychází až časně ráno a nebude příliš rušit svým svitem. Bude tedy možné spatřit i nejslabší meteory (na jejich pozorování je ale třeba být daleko od velkých měst).
Kam se s Vámi letos vypravíme a co si máme vzít s sebou?
V letošním roce se opět pokusíme pozorovat Perseidy v lokalitě Tábor - Náchod poblíž mostu "pětimostí" za Malým Jordánem. Sraz všech zájemců je dne 12. srpna 2023 v 21 hodin na autobusové zastávce Tábor - Náchod (stanice konečná, poblíž čerpací stanice EuroOil). Vezměte si s sebou světlo na svícení při chůzi po polní cestě, deku, prostředky proti komárům a teplejší oblečení. Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled, meteory náhodně létají po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima.
Pro koho je tahle výprava vhodná? Zvládnou ji i mládežníci nebo dříve narození?
Pozorování je určeno pro všechny. Kdo chce prožít sobotu trochu jinak, tak ať přijde. Trochu ostražitosti je třeba při chůzi po polní cestě k "pětimostí", ale proto si vezmeme baterky a dobrou obuv.
Odkdy si lidé začali všímat Perseid?
První zmínky o tomto úkazu pocházejí již z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince (~230-258). Ten byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši. Při pronásledování křesťanů prý neuposlechl příkaz krutého římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději jej rozdal chudým. Podle zaznamenaných svědectví několik dní po jeho popravě dne 10. srpna 258 padaly z nočního nebe „třpytivé slzy“ a od této události jsou Perseidy lidově označovány jako „slzy svatého Vavřince“.
Že se ale jedná o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli (1835-1910) v druhé polovině 19. století. Jako první na světě popsal přímou spojitost meteorů s kometami a dokonce určil, že Perseidy mají svůj původ v prachových částicích uvolněných z periodické komety 109P Swift-Tuttle, která byla objevena dvěma americkými astronomy v roce 1862. Kometa s periodou 134 let se naposledy nacházela nejblíže Slunci v roce 1992 a znovu projde přísluním až v roce 2126. Pravidelně nám ji ale připomíná roj Perseid tím, jak Země každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem prochází na své dráze prachovým proudem rozptýleným za kometou. Prachové částice zvané meteoroidy se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory (lidově „padající hvězdy“). Protože tyto částice mají rozměry zpravidla menší než zrnka písku a jsou složeny z křehkého kometárního materiálu, při průletu zemskou atmosférou se zcela vypaří. Pozorovat je můžete déle než měsíc okolo maxima roje. Ale nejvíce jich padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy kolem 12. srpna.
Proč se tento úkaz jmenuje Perseidy?
Název meteorického roje Perseid je odvozen od souhvězdí, z jehož směru meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 60 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 km nad povrchem Země. Pohasínají o desítky kilometrů níže, v případě větších Perseid i méně než 80 km nad zemským povrchem. Vlétají přitom do atmosféry z jednoho směru. Proto se nám zdá, jako by jejich dráha vycházela z jediného bodu na obloze, který se odborně nazývá radiant. Právě ten v době maxima roje leží v horní - severovýchodní polovině souhvězdí Persea. Vzhledem k tomu, že toto souhvězdí u nás vůbec nezapadá, létají meteory po celou noc. Nejvíc jich ovšem spatříme od půlnoci až do rozbřesku, neboť v té době je Perseus již velmi vysoko nad obzorem a stoupá takřka k nadhlavníku.
V jakém časovém rozmezí se dají Perseidy pozorovat?
První meteory z Perseid jsou zpravidla pozorovány již 17. července, poslední pak 24. srpna. Nejvíce jich však padá okolo maxima, které letos nastane v neděli 13. srpna dopoledne. Protože po maximu už aktivita prudce klesá, nejvhodnější je úkaz pozorovat o víkendu ze soboty 12. na neděli 13. srpna, tedy v noci maxima.
Pozorování meteorů doporučujeme zejména v druhé polovině noci, kdy souhvězdí Persea s radiantem roje vystoupá téměř k nadhlavníku a většina meteorů zazáří nad obzorem, ne pod ním. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní zazáří každou hodinu přibližně 80 meteorů, z toho 10 až 20 může být opravdu jasných. Vyrazíte-li pozorovat Perseidy po vlastní ose, vyhledejte si místo alespoň desítky kilometrů daleko od velkých měst s co nejlepším výhledem do všech stran. Nejvíce meteorů je totiž vidět na obloze nerušené světelným znečištěním z měst a obcí. Při menším umělém jasu noční oblohy totiž vyniknou i ty méně jasné meteory. Pozorovat úkaz je nejvhodnější vleže, například ve spacáku nebo na lehátku.
Dočkáme se i jasných meteorů?
Perseidy jsou známé tím, že v době jejich maxima může na obloze zazářit i velmi jasný meteor. V takovém případě sledujeme zánik až několikacentimetrového ledo-prachového fragmentu komety Swift-Tuttle vysoko v zemské atmosféře. Obvykle jasnější meteory z roje Perseid dosahují jasnosti, jako mají ty nejjasnější hvězdy nočního nebe. Vzácně ale může zazářit i tzv. bolid, tedy meteor o jasnosti vyšší než jakou má planeta Venuše. Známy jsou i případy, kdy bolid z Persea dosáhl jasnosti Měsíce v první čtvrti. Po průletu takového bolidu je také několik minut pozorovatelná zářící stopa, která se vlivem větrných poryvů vysoko v atmosféře postupně zdeformuje a roztáhne do stran. Pozoruhodný případ nastal v roce 2018, kdy takový bolid sledovaly stovky lidí nad střední Evropou a zářící stopa byla pozorovatelná více než půl hodiny.
Úkaz se můžete pokusit i fotografovat, ideální je mít po ruce fotoaparát s možností dlouhé expozice a širokoúhlým objektivem, například nějakou zrcadlovku. Fotoaparát nejprve ustavíte na stativ a zkontrolujete, zda se vám netřese například při větším větru. Následně nastavíte vyšší citlivost, zaostříte objektiv na nekonečno, nastavíte nejdelší možnou expozici a zamíříte do libovolné části oblohy. Nejlépe okolo půlnoci k jihozápadu, kde se nachází fotogenický pás Mléčné dráhy. Poté už jen zmáčknete spoušť. Pokud možno v režimu samospouště či přes dálkové ovládání, aby se ani při tomto kroku fotoaparát neroztřásl. Proces opakujte, dokud do záběru nevletí kýžený meteor.
Ačkoliv jsou Perseidy každoročně velice aktivním meteorickým rojem, různá fáze Měsíce v období jejich maxima může činit pozorování velice obtížné kvůli měsíčnímu svitu. V následujících dvou letech budou pozorovací podmínky právě kvůli nevhodné fázi Měsíce nepříznivé, znovu se tak velmi dobře pozorovatelných Perseid dočkáme až 12. srpna 2026. Toho dne kromě maxima roje nastane také v Evropě pozorovatelné zatmění Slunce, odehrají se tak dva pozoruhodné nebeské úkazy během jediného dne!
Táborská hvězdárna, o kterou se staráte, díky vám hostí astronomický kroužek pro děti, děláte i programy pro letní a příměstské tábory. A hvězdárna se během celého roku pravidelně otevírá i veřejnosti. Kdy mohou lidé přijít?
Pro veřejnost je hvězdárna dlouhodobě otevřena vždy ve čtvrtek, turisté, rodiny, skupiny se mohou dohodnout i na jiném termínu návštěvy hvězdárny. Návštěvu hvězdárny můžete objednávat na telefonním čísle 381 25 44 69. Více informací o návštěvě hvězdárny najdete tady.
Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se sobotní pozorování vydaří!
Mgr. Václav Vondruš to měl v dětství na táborskou hvězdárnu kousek a brzy s ní uzavřel velmi přátelský pakt. A přestože se na určitý čas jejich cesty míjely či jen letmo protínaly, v současnosti už jsou znovu pevně spojené. Tentokrát k potěše všech návštěvníků, kteří se chtějí na hvězdárně pobavit, inspirovat a díky působivému výkladu Václava Vondruše i mnohé dozvědět.