Potěší nás dnes večer druhý srpnový úplněk (tzv. superúplněk), zvaný též modrý?
Označení „superúplněk“ není astronomickým termínem. Poprvé jej v roce 1979 použil astrolog Richard Nolle. Superúplněk či superměsíc je obecně definován jako úplněk, který je blíže k Zemi, než je obvyklé. Díky tomu se na obloze jeví o něco jasnější a větší. Měsíc se kolem Země nepohybuje po kružnici, nýbrž po mírně výstředné elipse. Proto se také vzdálenost obou těles mění – nejdál od sebe mohou být 406 725 kilometrů. Nejvíce se k sobě mohou přiblížit na 356 355 kilometrů, v průměru jsou středy obou těles vzdáleny 385 tisíc km.
Pojem "modrý Měsíc" neodkazuje na jeho barvu, ale na anglické slovní spojení "once in a blue moon" (jednou za modrý měsíc, toto použil v roce 1946 při nesprávném výkladu amatérský astronom James Hugh Pruett pro označení druhého úplňku v měsíci), což ve volném překladu v češtině znamená "jednou za uherský rok" (další dva úplňky v jednom měsíci budou až v roce 2037).
Tento dnešní úplněk je ale úhlově největší úplněk v letošním roce (dnes v 17:52 SELČ bude Měsíc v přízemí ve vzdálenosti 357 181 km, ale tou dobou je Měsíc u nás ještě pod obzorem), takže pro pozorovatele bude nejzajímavější východ Měsíce okolo 19:30 hodin a následné pozorování.
Pokud nám bude přát počasí, tak pro čtenáře našich webových stránek připravíme krátkou reportáž.
Srpek Měsíce nad Táborem dne 19. srpna 2023 ve 21:10 hodin.
Mgr. Václav Vondruš, popularizátor astronomie