Petr Tomek: Kruhy v obilí a fingované přistání na Měsíci? Lidi, vždyť je to nuda!
V rámci dubnového dílu cyklu Vesmírný Tábor zavítal do táborské knihovny Petr Tomek, neúnavný popularizátor kosmonautiky a komentátor společenského dění. Tři desítky návštěvníků zaujal besedou o Lunárních konspiracích, a jak sám přiznal, podobné akce má rád. „Je vždycky fajn, když se lidé o tyto věci zajímají,“ podotkl tento pozoruhodný muž.
Vnímáte podobná setkání jako šanci předat lidem informace a poznatky, nebo je to i pro vás spíš zábava a zpestření?
Popravdě besedy spíš organizuji, než abych na nich sám přednášel. Témat mám sice připravených relativně dost, ale ročně těch přednášek absolvuji
v podstatě jen pár. Myslím si, že jsou v této oblasti zajímavější lidé, ať už se zabývají modelováním planet, staví sondážní rakety a tak dále. Ti si na ty věci už doopravdy sahají a mám k nim obrovskou úctu. Z mé strany se spíš jedná o takovou detektivku, kdy hledám různá fakta a skládám je dohromady.
Spousta lidí má konspirační teorie ráda a v podstatě si je hýčká. Nesetkáváte se někdy s tím, že jste pro ně ten, který jim ta jejich tajemna krade?
Já si myslím, že ve skutečnosti je to jinak. Víte, máme taková ta předepsaná tajemna, jakou jsou kruhy v obilí, teorie o tom, že přistání Američanů na Měsíci bylo fingované, nebo další věci á la Däniken či Vetřelci dávnověku. Nikdo ale neřekne nahlas: Lidi, vždyť je to nuda! Máme tu přece mnohem zajímavější záhady. Ty ovšem vyžadují daleko více práce a hledání.
Přesto se nabízí otázka, zda i vy sám máte nějaké to obdobné tajemno?
Těžko říct, protože v tom případě bych zase nepoznal, že je to konspirační teorie... Možná ano, ale ve chvíli, kdybych tomu tak úporně věřil, tak bych byl přesvědčený, že je to pravda. A za každou odpovědí obvykle přijde dvacet nových otázek. Na druhé straně všichni máme svou slabou stranu a nevyhneme se jí. Jen je pak člověk občas pořádně překvapený!
Autor: Pavel Šácha