Hvězdárna na Štěpána příjemně žila, (ne)chyběla kometa
Na Štěpána bylo na táborské hvězdárně mimořádně rušno, a to i přesto, že se proti vůli pořadatelů prosincové akce postavilo počasí a ukrylo očekávanou kometu PanSTARRS za clonu mraků.
Cestu na naši hvězdárnu si ve svátečním podvečeru přesto našlo bezmála sto návštěvníků a rozhodně se nevraceli domů s prázdnou. Z vyhlídkové plošiny nakonec za asistence Soni Trostové vánoční kometu přece jen spatřili, byť jen tu, která zdobí vrchol vánočního stromu na Žižkově náměstí. Zdeněk Soldát se čtvrtečním hostům hvězdárny věnoval pod kopulí, a především je o patro níž na hudebním oddělení knihovny umně provedl promítanými snímky a dokumenty týkajících se komet, hvězd a dalšího dění ve vesmíru. Sváteční atmosféru akce umocnily připravené teplé nápoje a cukroví, což ocenili především ti nejmladší návštěvníci.
Do čtvrtého patra budovy knihovny vystoupali i manželé Máchovi z Tábora. „Nemáme radost z toho, že jsme neviděli kometu, ale jinak je to tady moc hezké. Úžasné bylo povídání pana hvězdáře, dozvěděli jsme se věci, o kterých vůbec nevíme. Pokud nám to čas a práce dovolí, určitě se sem rádi vrátíme,“ slíbili při odchodu.
Nejbližší příležitost budou mít obyvatelé i návštěvníci Tábora a okolí při některém z pravidelných čtvrtečních večerů pro veřejnost.
A připomeňme také, že ve středu 8. ledna se koná první novoroční přednáška z cyklu Vesmírný Tábor. Vzhledem k probíhajícím pracím v budově knihovny ji hostí Gymnázium Pierra de Coubertina, přesněji jeho učebna chemie v přízemí. Jako první ze vzácných hostů zavítá do Tábora RNDr. Vladimír Wagner, Csc., jehož prostřednictvím přijde na řadu otázka: Jsou možné mezihvězdné lety? Začátek úvodního dílu Vesmírného Tábora 2020 je naplánovaný na 18. hodinu.