Hvězdárna letos pozvala „lovce padajících hvězd“ do přírody. Dozvěděli se mnohé nejen o Perseidách
Ani táborskou hvězdárnu pochopitelně nemohla minout tradiční prázdninová kratochvíle: pozorování meteorického roje Perseidy, jednoho
z nejočekávanějších a nejpopulárnějších jevů v roce. Samotná hvězdárna
v knihovně letos zůstala u této příležitosti zavřená a její osazenstvo spolu
s dalšími zájemci se za děním na obloze vypravilo do přírody.
Cílem čtvrteční výpravy se stala louka v blízkosti Náchoda, kde už na příchozí čekal i s dalekohledem náš neúnavný popularizátor astronomie Václav Vondruš. Boj s oblaky, které dlouho předcházely přes nejdůležitější úsek noční oblohy, nakonec vyhrál na celé čáře a zhruba dvěma desítkám účastníků akce naservíroval hodně zajímavých informací i pohledů vzhůru. Hned v úvodu se ještě přítomní stihli rozloučit s Venuší mizející za východním obzorem, s ubývající oblačnosti pak odkryl své měsíce jasně zářící Jupiter. Nakonec se vyjasnilo natolik, že došlo i na první úlovky „padajících hvězd“.
„Byl to fajn. Neměli jsme sice úplně vyjasněnou oblohu, ale i tak jsem toho dost viděla. Člověk se na hvězdy dívá často, ale tady jsem se o nich i něco dozvěděla,“ shrnula své dojmy Aneta Maršálková z Tábora, která momentálně studuje v Praze.
Víceméně neformální vycházka do přírody pod křídly hvězdárny určitě nebyla poslední příležitostí, jak se touto formu seznámit s působivými jevy na obloze.
Hvězdárna v akci
Rušno je však v srpnových dnech i přímo na hvězdárně, která v první polovině měsíce přivítala několik desítek návštěvníků i obyvatel Tábora. Za příznivého počasí jsou veřejnosti k dispozici tradiční čtvrteční večery (od 20 hodin), existuje však možnost domluvit si prostřednictvím telefonu či e-mailu i návštěvu v jiných dnech.